Consulting

                                                        
                                                                     
                                                                                                                  Türkçe/ Deutsch/ Englısh
More Website Templates @ TemplateMonster.com. December10, 2011!

YURTDIŞI EMEKLİLİK

 

 

 

 

Maalesef SGK Almanya'da yaşayan ve Mavi Kartı olan kişilerin emeklilik başvurularını Türk Vatandaşı olmadıkları gerekçesiyle reddediyor. Ya da Almanya'da çalışmaya başlama tarihinizi kabul etmeyerek size hem daha yüksek miktarda borç çıkartıyor hem de emeklilik yaşınızı daha geç olmasına sebep oluyor.

SGK'ya gerekli belgelerle Yurtdışı Hizmet Borçlanması için başvurduğunuzda yukarıda yazdığımız üzere SGK başvurunuzu ya reddedecek yada size hem çok daha yüksek para ödetecek hem de bu yüksek parayı ödemenize rağmen size yıllarca maaş bağlamayacak çünkü emekli olma yaşınızı daha yüksek hesaplayacak. Siz yıllarca bu yaşın gelmesini bekleyeceksiniz. Zararınız belki de 25.000-30.000Euro'ya kadar çıkacak. Eğer Almanya’ya gitmeden önce Türkiye’de çalışmışlığınız varsa SGK’nın sebep olduğu bu zarar daha düşük olacak ama Türkiye’de çalışmışlığınız yoksa ve uzun yıllardır; yurtdışında çalışıyorsanız maalesef çok zarar edeceksiniz.

Peki ne yapmak gerek?

SGK'dan bu borçlanma talebinizin cevabını yazılı olarak aldıktan sonra; eğer talebiniz Türk Vatandaşı olmadığınız gerekçesiyle reddedildiyse veya size yüksek borç ve emekli olma yaşı çıkartıldığını düşünüyorsanız Türkiye'de İş Mahkemeleri'nde dava açın. bu davayı İstanbul, Ankara veya başvuru yaptığınız ilden açabilirsiniz. Dava dilekçelerinize gerekli Yargıtay Kararlarını da ekleyin. Mahkeme sizi haklı bulacak ve gerektiği gibi daha az para ödeyerek ve daha erken yaşta emekli olmanızı sağlayacak kararı verecek bundan hiç şüpheniz olmasın.